NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » NIE KAŻDE PONOWNE UMORZENIE POZWALA NA SUBSYDIARNY AKT OSKARŻENIA ( ART. 55 KPK)

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Nie każde ponowne umorzenie pozwala na subsydiarny akt oskarżenia ( art. 55 kpk)

  
MareczekX5
08.04.2013 10:51:45
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1305248
Od: 2012-7-24
Za: http://www.aferyibezprawie.org/

Jeżeli zażalenie na umorzenie postępowania rozpozna prokurator, a nie przekaże sądowi, pokrzywdzony nie może wnieść własnego aktu oskarżenia – orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna złożył zawiadomienie o kradzieży dwóch topoli i wskazał sprawcę. Przeciwko złodziejowi wszczęto dochodzenie. Postępowanie jednak umorzono z powodu braku dowodów. Pokrzywdzony złożył zażalenie, a prokurator uwzględnił je bez przekazywania sprawy do sądu.

Nakazał policji kontynuowanie dochodzenia, by potem ponownie umorzyć postępowanie. Pokrzywdzony wniósł więc osobisty akt oskarżenia. Wskazał na art. 55 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w razie powtórnego wydania przez prokuratora postanowienia o umorzeniu pokrzywdzony może wnieść akt oskarżenia do sądu.

Sąd rejonowy uznał oskarżonego winnym i skazał go na trzy miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwa lata. Ponadto orzekł obowiązek naprawienia szkody i zapłacenie 1 tys. zł. Wyrok ten nie został zaskarżony i uprawomocnił się.

Kasację wniósł Prokurator generalny na korzyść oskarżonego.

Uznał bowiem, że pokrzywdzony nie mógł dochodzić swoich praw w sądzie, bo nie miał statusu oskarżyciela subsydiarnego. Wniósł więc o uchylenie wyroku i umorzenie postępowania.

Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku. Wyjaśnił, że subsydiarny akt oskarżenia jest dopuszczalny jedynie wtedy, gdy dojdzie do powtórnego wydania takiego samego postanowienia o umorzeniu postępowania, ale po skontrolowaniu pierwszego przez sąd, a nie prokuratora.

Oznacza to, że art. 55 par. 1 k.p.k., dający pokrzywdzonemu prawo do wystąpienia z subsydiarnym aktem oskarżenia, musi być interpretowany łącznie z art. 330 par. 2 k.p.k. Ten zakłada, że pokrzywdzony, w sytuacji gdy prokurator wydaje ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego, może wnieść akt oskarżenia. Przepis ten musi być jednak odczytywany łącznie z par. 1 dotyczącym uchylania przez sąd zaskarżonego postanowienia prokuratora ( Wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2012 r., sygn. akt III KK 122/12.).

WAŻNE:

Jak wynika z uzasadnienia Sądu Najwyższego aby pokrzywdzony mógł złożyć subsydiarny akt oskarżenia musi być jedna kontrola sądowa ale kolejna dwukrotna odmowa wszczęcia śledztwa lub dwukrotne kolejne umorzenie śledztwa. Jeśli natomiast jest postanowienie prokuratora o umorzenia a potem odmowa lub odwrotnie - to subsydiarny akt oskarżenia nie przysługuje.

Sąd Najwyższy wypowiedział się także w kolejnej ważnej kwestii, dotyczącej niewłaściwego pouczenia o przysługującym subsydiarnym akcie oskarżenia.

Jeśli prokurator błędnie pouczy pokrzywdzonego o przysługującym mu uprawnieniu złożenia zażalenia lub subsydiarnego aktu oskarżenia, to wtedy taki pokrzywdzony, który złożył błędny środek zaskarżenia nie traci terminu do złożenia właściwego środka zaskarżenia.
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » NIE KAŻDE PONOWNE UMORZENIE POZWALA NA SUBSYDIARNY AKT OSKARŻENIA ( ART. 55 KPK)

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny