NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TĘSKNOTA ZA DEUTSCHE MARK

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Tęsknota za Deutsche Mark

  
MareczekX5
22.04.2013 11:22:09
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Administrator 

Posty: 7596 #1339283
Od: 2012-7-24
Za: http://marucha.wordpress.com/2013/04/22/tesknota-za-deutsche-mark/

Strefa euro powinna zostać zreformowana lub rozformowana. Oto myśl przewodnia licznych europejskich wniosków wyciąganych przez ekspertów i dyskusji politycznych. Eurosceptycy zaczynają decydować o sprawach Starego Świata.

Obrazek

Jednym z ostatnich wydarzeń był zjazd niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec, której głównym celem jest przywrócenie krajowi waluty narodowej. Zdaniem ekspertów partię tę popiera co czwarty Niemiec.

Jeden z liderów Alternatywy dla Niemiec, naukowiec i pisarz Conrad Adam uważa, że w społeczeństwie dojrzała potrzeba otwartej dyskusji na temat środków uratowania gospodarek krajów unijnych. Powiedział on w wywiadzie dla Głosu Rosji:

„Jesteśmy przekonani, że dalsza obecność Niemiec w unii walutowej kosztuje zbyt drogo. Drożej, niż decyzja odnośnie położenia kresu temu nieudanemu eksperymentowi. Drogo zapłacić trzeba będzie w każdym przypadku, lecz jeśli teraz nie zboczymy z tej fałszywej drogi, cena ta jedynie wyrośnie. Wystąpienie ze strefy euro będzie dla Niemiec nie przegraną, lecz wygraną”.

Zdaniem Adama zasada socjalnie odpowiedzialnego rynku, który udowodnił swoją słuszność powojennym rozwojem Niemiec, nie potrzebuje rewizji. Polityk uważa za niedopuszczalne, że dla wątpliwej celowości uratowania euro rzucane są do worka bez dna setki miliardów. W związku z tym eurosceptycy krytykują Berlin, który lekceważy wariant powrotu do marki lub do drobnych unii walutowych wewnątrz Europy.

Zgadza się z tym także szef Centrum Badań Niemieckich i regionu Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk Władysław Biełow:

„Eurosceptyzm istniał w Niemczech zawsze. Przeciwnicy euro opierali się na niedoskonałość modelu strefy euro. Sama strefa euro powinna była się opierać nie tylko na gospodarczej, lecz również na politycznej bazie. Trzeba było tworzyć polityczną konfederację. Jedna polityka budżetowa może być realizowana jedynie przy przeniesieniu jednej z najważniejszych funkcji państwa na szczebel ponadnarodowy. Mój punkt widzenia jest następujący: strefa euro przetrwa. W większym bądź mniejszym składzie, to nie ma dużego znaczenia. Przyszłość strefy euro i UE należy do politycznej konfederacji. Nie będzie to łatwy proces. Droga do powstania podobnego rodzaju konfederacji będzie dość długa”.

Eurosceptycy mogą być z pewną dozą umowności podzieleni na dwie kategorie. Do pierwszej, najmniej licznej, należą ci, którzy opowiadają się za demontażem UE jako takiej. Ich hasła: „Uratowanie Europy polega na rozpadzie Unii Europejskiej”. Zresztą eksperci wątpią, że przeszłość kiedyś stanie się przyszłością. Większość eurosceptyków jednak nie jest nastawiona przeciwko Unii Europejskiej, lecz przeciwko strefie euro w jej obecnej postaci. Według nich wprowadzenie waluty europejskiej było historycznym błędem. Obecnie euro nie łączy, a odwrotnie, dzieli Europę.

Zdaniem eksperta Międzynarodowego Instytutu Badań Humanistyczno-Politycznych Władimira Brutera:

„Eurosceptyzm w Europie jest silny. Jednak, z drugiej strony, eurointegracja nie ma rozsądnej i realnej alternatywy. Niemcy jako główna ekonomiczna lokomotywa strefy euro w większym stopniu biorą na siebie cały ciężar. Polska nie spieszy się z wstąpieniem do strefy euro. Natomiast Wielka Brytania tej kwestii w ogóle nie bierze pod uwagę. Tym, którzy obecnie znaleźli się poza strefą euro, jest łatwiej. Ponieważ ich wewnętrzna sytuacja gospodarcza jest bardziej wrażliwa na tradycyjne środki regulowania niż w krajach strefy euro. Unia Europejska obecnie rzeczywiście boi się dezintegracji. Jednak na razie nie wiadomo, z której strony może się ona rozpocząć”.

W rzeczywistości kwestia zachowania euro nie jest problemem gospodarczym, lecz politycznym. Są tylko dwie drogi: głębsza integracja makroekonomiczna z przeniesieniem szeregu funkcji państwowych na szczebel ponadnarodowy lub rozpad. Tertium non datur. Tymczasem podjęcie decyzji w sprawie zjednoczenia politycznego w obecnych warunkach jest mało prawdopodobne. Wygląda na to, że Unia Europejska będzie schodziła ze sceny politycznej.

Za: Głos Rosji
http://sol.myslpolska.pl
_________________
http://www.youtube.com/user/MareczekX5?feature=mhee



http://praca-za-prace.iq24.pl/default.asp

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TĘSKNOTA ZA DEUTSCHE MARK

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny