NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » IZRAELSKIE SIŁY SPECJALNE.

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Izraelskie siły specjalne.

  
marcus
20.05.2014 18:26:57
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 2112 #1846007
Od: 2014-5-4

Mały kraj z wielkimi komandosami. Region im zazdrości

Operacje morskie, misje antyterrorystyczne, patrole graniczne, infiltracja na tyłach wroga, to tylko kilka z szeregu działań, których podejmują się jednostki specjalne Izraela. Państwo żydowskie ma do dyspozycji szeroki wachlarz sił specjalnych, którego mogą mu pozazdrościć wszystkie liczące się kraje regionu.

Jednak komandosi to w Izraelu coś więcej niż elitarne oddziały bojowe. W mało którym państwie tak wielu czołowych polityków może o sobie powiedzieć, że w młodości służyło w elitarnych oddziałach. Wystarczy wspomnieć, że historyczny Oddział 101 - pierwsza jednostka wojsk specjalnych w Izraelu - została sformowana przez Ariela Szarona, który po latach objął fotel premiera Izraela.

Jednak wśród obecnie aktywnych oddziałów również nie brakuje formacji, w których pierwsze kroki stawili najpotężniejsi ludzie w państwie żydowskim. Przedstawiamy przegląd elity izraelskiej armii, z której często wywodzi się późniejsza elita w cywilu. Sayeret Matkal (Oddział Rozpoznania Sztabu Generalnego)

Matkal to najbardziej znany oddział izraelskich komandosów. Powstał jeszcze w 1957 roku na wzór brytyjskiej elitarnej jednostki SAS. Komandosi tej jednostki specjalizują się w trzech szczególnych rodzajach operacji: likwidacji, uprowadzeniach i odbijaniu zakładników.

Ich najsłynniejszą operacją było odbicie samolotu linii Air France z rąk Palestyńczyków na lotnisku Entebbe w Ugandzie w 1978 roku. Po udanej akcji cały świat usłyszał o tajnej jednostce, której istnienie ujawniono dopiero po ponad 20 latach od powstania.

Sayeret Matkal przez lata był kuźnią żydowskich elit politycznych. W jednostce służyli - w charakterze dowódcy grupy - obecny premier Benjamin Netanjahu, a także były szef rządu Ehud Barak, który dowodził całą jednostką. Komandosami tego oddziału byli także obecny minister obrony Mosze Jaalon, a także były szef tego resortu Szaul Mofaz. Shayetet 13 (pol. Flotylla 13)

Shayetet 13 to elitarna jednostka marynarki wojennej, działająca na styku wody i lądu. Do jej głównych zadań należy desant z morza oraz morskie operacje antyterrorystyczne, sabotaż, abordaż, odbijanie zakładników i zbieranie danych wywiadowczych.

Jednostka stworzona w 1948 roku brała udział w niemal każdym większym konflikcie, w który angażowało się państwo żydowskie. Flotylla 13 jest uważana za najlepsze morskie siły specjalne w regionie bliskowschodnim.

Cykl szkoleniowy trwa 20 miesięcy i jest uznawany za jeden z najcięższych w całych izraelskich siłach zbrojnych. Po jego przejściu komandosi wciąż doskonalą swoje umiejętności, m. in. u boku słynnych Navy SEALs, którzy stanowią ich amerykański odpowiednik.

W przeszłości na czele S13 stał Ami Ajalon, który w latach 2006-2009 zasiadał w Knesecie. Maglan (pol. Ibis)

Chociaż Maglan powstał w 1986 roku jego istnienie zostało ujawnione dopiero 2006 roku, po II wojnie libańskiej, w której "ibisy" szczególnie się zasłużyły. Tylko dzięki ich działaniom na terenie wroga, na izraelskie miasta na północy spadało szacunkowo 40% rakiet mniej niż przed udaną misją komandosów.

By zostać jednym z komandosów tego oddziału, trzeba ukończyć 20-miesięczny kurs. Szkolenie należy do najcięższych w izraelskich siłach zbrojnych, a spośród wcześniej wyselekcjonowanych rekrutów 1/3 rezygnuje w trakcie jego trwania.

W przeszłości w jednostce służył Naftali Bennett, lider partii Żydowski Dom, który w obecnym rządzie Benjamina Netanjahu pełni podwójną funkcję ministra przemysłu, handlu i pracy oraz ministra ds. religii. Oketz (pol. Żądło)

Oketz jest jedynym elitarnym oddziałem, w którego szeregach służą również kobiety. Historia tej jednostki sięga jeszcze czasów sprzed powstania państwa Izrael. Od początku jej żołnierze specjalizowali się w szkoleniu i wykorzystywaniu psów na polu bitwy.

Komandosi szkolą czworonogi do szeregu operacji. Niektóre są wykorzystywane do walki w miastach, inne do tropienia i wykrywania naruszeń granicy, a jeszcze inne biorą udział w misjach ratunkowych, których głównym celem jest ocalenie ludzi z katastrof naturalnych i wypadków. Psy pomagają także w odszukiwaniu broni i materiałów wybuchowych.

Oketz jest elastyczną jednostką. Żołnierze często współpracują z innymi oddziałami, które akurat potrzebują ich wyspecjalizowanego wsparcia. Komandosi i ich psy pojawiają się więc wszędzie tam, gdzie trzeba wytropić niebezpiecznego terrorystę czy przeprowadzić dokładną kontrolę pojazdów na posterunku. Yamam (skrótowiec od Specjalna Jednostka Centralna)

Yaman to antyterrorystyczny oddział specjalny izraelskiej straży granicznej. Jego specjalizacją jest odbijanie zakładników. Jednostka powstała zaraz po tym, gdy w 1974 roku doszło do masakry w izraelskim Ma'alot, gdzie palestyńscy terroryści zabili 26 zakładników (w tym 21 dzieci). Z odbiciem zakładników nie poradzili sobie komandosi wyspecjalizowani w działaniach na terytorium wroga, więc władze powołały grupę stworzoną z myślą o operacjach na terenie Izraela.

Yaman to jednostka cywilna, która podlega ministerstwu spraw wewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że jej członkowie nie znają wojskowego życia, wszyscy służyli w armii, z czego większość w oddziałach piechoty.

Oddział składa się z około 200 funkcjonariuszy. By stać się jednym z nich, trzeba przejść "hell week", po którym następuje półroczne szkolenie. Shaldag (pol. Zimorodek)

Shaldag, znany także jako oddział 5101, to elitarna jednostka sił powietrznych Izraela. Powstała rok po wojnie Yom Kippur z 1973 roku.

Głównym zadaniem komandosów tej jednostki jest infiltracja na tyłach wroga, ustalenie stref natarcia lub lądowisk, przy jednoczesnym prowadzeniu działań bojowych i zarządzaniu ruchem lotniczym.

By zostać członkiem jednostki, trzeba przejść dwuletni kurs treningowy. Każdy z żołnierzy służy w "zimorodkach" przez 4,5 roku. Większość działań operacyjnych nigdy nie przedostaje się do opinii publicznej, nieznana jest również liczba członków.

Jedną najgłośniejszych znanych misji tej jednostki była Operacja Salomon z 24-25 maja 1991. Kilkuset komandosów (w tym rezerwiści) zabezpieczyli potajemną ewakuację ponad 14 tys. etiopskich Żydów z Addis Adeby do Izraela. Tylko podczas tej operacji na pokłady samolotów wprowadzono więcej osób niż podczas dwóch wcześniejszych misji tego typu razem wziętych.

Prawdopodobnie to również operatorzy Shaldagu przeprowadzili rekonesans syryjskiego reaktora nuklearnego przed jego zbombardowaniem przez izraelskie lotnictwo w 2007 roku.

W przeszłości dowódcą jednostki był gen. Benny Gantz, obecny szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Izraela. Oddział 669 (Latające Koty)

Oddział 669 to elitarna jednostka ratownicza, która podlega izraelskim siłom powietrznym. Powstała w 1974 roku, rok po wojnie Jom Kippur. Jej głównym zadaniem jest odnalezienie, ewakuacja i udzielenie pierwszej pomocy rannym, którzy pozostali na wrogim terenie.

Symbolem oddziału jest skrzydlaty, zielonooki kot, stąd członkowie oddziału często nazywani są "latającymi kotami". Żołnierze z 669 to zarówno komandosi, jak i ratownicy. Skaczą na spadochronach, nurkują, mają przeszkolenie antyterrorystyczne i medyczne. Często biorą także udział w operacjach cywilnych, niosąc pomoc przy katastrofach naturalnych i wypadkach.

Służba w jednostce trwa trzy lata z możliwością przedłużenia o kolejne 16 miesięcy.

W 669 służył Efraim Sneh, wieloletni deputowany Knesetu (1992-2008), a także były minister zdrowia oraz transportu. Egoz (pol. Orzechowiec)

Egoz to oddział stworzony z myślą o wojnie partyzanckiej. Jego historia sięga lat 50. ubiegłego wieku, gdy został powołany do życia przez gen. Icchaka Rabina, który w kolejnych dekadach dwukrotnie pełnił funkcję premiera Izraela.

Komandosi z tej jednostki zasłynęli na początku XXI w. szczególną skutecznością w zwalczaniu bojowników Hezbollahu. W 2003 i 2004 roku żaden inny oddział nie zapobiegł większej ilości zamachów niż Egoz.

- Hezbollah nie zmienił metod działania (...) Choć przeprowadza operacje w obszarach miejskich, to dobrze wie, jak działać na otwartym terenie, w zaroślach, skąd odpala rakiety wymierzone w cywili. Ci żołnierze muszą dotrzeć do takich miejsc i zaatakować. Hezbollah nie bez przyczyny otacza się detonatorami, rakietami i przeszkodami. Robi to, by uniknąć bliskiego starcia. Stanąć oko w oko z Egozem to ich koszmar - tłumaczył sposób działania "łowców Hezbollahu" jeden z dowódców jednostki w rozmowie z serwisem Ynetnews.com. Duvdevan (pol. Wiśnia)

Duvdevan to oddział wyspecjalizowany w tajnych operacjach na obszarach zurbanizowanych, są czołową wojskową jednostką antyterrorystyczną. Jej żołnierze często działają w cywilnych strojach, zwykle udając Palestyńczyków. W kamuflażu Infiltrują arabskie terytoria i aresztują poszukiwanych bojowników.

Jednostka zrodziła się wraz z wybuchem pierwszej intifady, gdy izraelskie władze potrzebowały szybkiej odpowiedzi na palestyńskie ataki wymierzone w żydowskich cywili. Z tłumieniem arabskiego powstania nie radziły sobie konwencjonalne siły zbrojne, które w pełnym uzbrojeniu i umundurowaniu zaostrzały nastroje ludności, prowokując zamieszki. W takich warunkach Izrael nie był w stanie skutecznie eliminować liderów intifady, dlatego powołano do życia Duvdevan.

Dziś wojskowa jednostka antyterrorystyczna może działać w pełni autonomicznie. Ma swoje grupy wywiadowcze, pododdziały wsparcia i ewakuacji, zespoły medyczne, snajperów, itd. Gadsar Nahal

Batalion Gadsar Nahal powstał w latach 90. ubiegłego wieku jako specjalny pomocniczy batalion zwiadowczy przy brygadzie piechoty. W Izraelu wszystkie brygady piechoty mają swoje lepiej wyszkolone i uzbrojone pododdziały, ale to właśnie członkowie Gadsar Nahal uchodzą za jednych z najlepszych w swoim fachu.

Być może dzieje się tak za sprawą ich miejsca stacjonowania, ponieważ żołnierze tej jednostki operują głównie na niespokojnych terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu. Co więcej, w Gadsar Nahal bardzo często lądują młodzi mieszkańcy kibuców, moszawów (izraelskie spółdzielnie rolnicze), a także zagraniczni ochotnicy pochodzenia żydowskiego, którzy zwykle są ponadprzeciętnie oddani służbie wojskowej.

By dołączyć do elity, trzeba przejść 14-miesięczny cykl szkoleniowy. W tym czasie przyszli komandosi mają także pół roku zajęć, które są niedostępne dla ich kolegów ze zwykłych oddziałów piechoty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
źródło: Galeria WP.PL.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » IZRAELSKIE SIŁY SPECJALNE.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny